Specjalistyczne urządzenie elektroniczne noszone na nadgarstku lub ramieniu, służące do monitorowania pracy serca. Mierzy tętno, ciśnienie, poziom tlenu we krwi oraz EKG. Dane zapisywane są w pamięci i można je przesyłać do komputera lub smartfona. Zegarki kardiologiczne często mają alarmy ostrzegawcze i łączność z systemami ratunkowymi. Zaawansowane modele wykrywają arytmię i migotanie przedsionków.
Dobra technologia monitorowania pracy serca osiągnęła niezwykły poziom miniaturyzacji. Zegarki kardiologiczne wyposażone w zaawansowane czujniki EKG stały się rzeczywistością, która jeszcze dekadę temu wydawała się science fiction. Precyzyjny pomiar elektrycznej aktywności serca bezpośrednio z nadgarstka to przełom w codziennej diagnostyce kardiologicznej. Nowe urządzenia dają dokładność porównywalną z profesjonalnymi aparatami EKG (przy zachowaniu odpowiednich warunków pomiaru). Technologia ta wykorzystuje elektrody pojemnościowe oraz zaawansowane algorytmy filtrowania zakłóceń, co pozwala na uzyskanie czytelnego zapisu mimo niewielkich rozmiarów urządzenia. Miniaturowe procesory analizują sygnał w czasie rzeczywistym, wykrywając nieprawidłowości w rytmie serca – od prostej tachykardii po groźne arytmie.
Aktualnie zegarki kardiologiczne dają szereg funkcji dedykowanych monitorowaniu zdrowia serca. „Całodobowa analiza rytmu zatokowego pozwala wychwycić nawet najmniejsze odstępstwa od normy”. kardiologiczny monitoring może wykryć migotanie przedsionków, częstoskurcze nadkomorowe czy bradykardię. Jak wydajne są te urządzenia w codziennym używaniu? Badania kliniczne wskazują na wysoką korelację pomiarów z profesjonalnym sprzętem medycznym – szczególnie w zakresie wykrywania arytmii.
Zaawansowane funkcje diagnostyczne w zasięgu ręki
- Ciągły monitoring rytmu serca 24/7
- Wykrywanie migotania przedsionków
- Analiza zmienności rytmu serca (HRV)
- Pomiar saturacji krwi
- Detekcja bezdechu sennego
- Eksport danych do specjalistycznego oprogramowania
Nowoczesne zegarki kardiologiczne dają następujące możliwości diagnostyczne: Najważniejszym elementem jest możliwość eksportu zapisów EKG w formacie zgodnym z profesjonalnym oprogramowaniem medycznym. Pozwala to na szczegółową analizę przez specjalistę kardiologii (przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi diagnostycznych). elektrokardiograficzny zapis może być przesyłany bezpośrednio do lekarza prowadzącego – umożliwiając szybką konsultację w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
Technologia w służbie profilaktyki kardiologicznej
Zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie sygnału EKG otworzyło nowe możliwości w zakresie wczesnego wykrywania chorób serca. „Algorytmy machine learning potrafią dostrzec subtelne zmiany w zapisie EKG na długo przed wystąpieniem objawów klinicznych”. Czy technologia może zastąpić tradycyjną diagnostykę kardiologiczną? Oczywiście nie – stanowi jednak doskonałe narzędzie wspierające profilaktykę i wczesne wykrywanie zaburzeń rytmu serca. Zegarki kardiologiczne sprawdzają się szczególnie w monitorowaniu pacjentów z grupy ryzyka (osoby z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca czy po zawale).